A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Home » Enerji Tasarrufu » Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği
Enerji verimliliği ve enerji tasarrufu.

Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği

Enerji tasarrufu, (Enerji verimliliği) kullanılıp tüketilen enerji miktarının, üretimdeki ve kullanımdaki miktar ve kaliteyi düşürmeden, ekonomik kalkınmayı ve sosyal refahı engellemeden en aza indirilmesine denir. Daha geniş bir biçimde enerji tasarrufu; gaz, buhar, ısı, hava ve elektrikteki enerji kayıplarını önlemek, çeşitli atıkların geri kazanımı ve değerlendirilmesi veya ileri teknoloji ile üretimi düşürmeden enerji talebini azaltması, daha verimli olan yenilenebilir enerji kaynakları, gelişmiş endüstriyel süreçler, enerji geri kazanımları gibi üretkenliği artırıcı yapı sistemlerinin bütünüdür.

Türkiye için büyümek ve güçlü bir ekonomiye sahip olmak, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’nı daha rahat ve huzurlu ortama kavuşturmak gibi bir çok sosyal avantaj için büyük bir öneme sahiptir. Büyümek için sanayileşmeye ihtiyaç vardır, sanayileşme için ucuz, temiz ve kesintisiz enerjiye, enerji için ise finansa ihtiyaç vardır, teknoloji ve insan kaynağına olan ihtiyaçlarımız da bulunmaktadır.

Evde kullanılan araç ve gereçlerde ayrıca kullanılan bir çok faliyet ve faaliyetlerde de büyük ölçüde enerji tüketen araçlar kullanılmaktadır. Isınma, temizlik, dinlenme, kişisel bakım, aydınlatma eğlence ve benzeri faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla aileler enerji kaynaklarını zorunlu olarak dikkatli bir şekilde kullanmaktadır.

Günümüzde ise enerji kaynaklarının giderek azalması ve fiyatlarının yükselmesi, evle ilgili faaliyetlerin yürütülmesinde ve kullanılan araç ve gereçlerin kullanılmasında aileleri ekonomik yönden olumsuz olarak etkilerken, toplumsal kaynakların sürdürülebilirliğini ve yenilenebilirliğini de sınırlandırmaktadır. Bu nedenle ailelerin bu araç ve gereçleri satın alırken ve kullanırken bazı tasarruf noktalarına dikkat etmeleri özellikle gerekmektedir. Enerji tasarrufu sağlamak bir zorunluluk haline gelmektedir ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çatalan Barajı ve Hidroelektrik Santrali başlıklı makalemizde çatalan, çatalan barajı ve çatalan barajı nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Incoming search terms:

6 comments

  1. Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği için teşekkürler.

  2. Işık Şen Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği Çağatay Turgut çok güzel.

  3. Rüzgar Enerjisi

    Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği ne zaman salı gününde Rüzgar Enerjisi bu siteden okudum.

  4. Çağatay Turgut Merhabalar siteniz valla hayran edici, tebrikler

  5. Çağatay Turgut Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği merhaba arkadaşlar siteniz inan ki ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım

  6. Polat Seyhan Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği Çağatay Turgut çok güzel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *