A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Home » Fosil Yakıtlar » Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği
Fosil yakıtların kullanımı ve geleceği

Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği

Fosil yakıtların kullanımı ve geleceği
Ne kadar tüketmişiz?

II. Dünya Savaşı’ndan itibaren dünya , bundan önceki bütün vakitlerde tükettiği enerjinin 3 katından fazlasını, asrın tümündeyse daha öncekinin 10 katından fazlasını tüketmiş!

Modern bir kuvvet santralinde, 1 milyon ton petrol eşdeğeri enerjiyle, saatte 4,5 terawatt elektrik üretilebilir. 2006 bitiminde , yeryüzünde 11 milyar ton petrol “eşdeğeri” enerji tüketmişiz. 2006 senesi bilgilerine yönelik toplamında enerji tüketiminin tahmini %86’sı fosil yakıtlardan sağlanmış. Bu oran içerisinde 4,9 milyar tonla kömür %24, 3,8 milyar tonla petrol %38, 2,8 trilyon m3’le doğalgaz %24’lük hisseye sahip.

Enerji kullanımı , eşyayılımdan uzak. Enerjinin %68’i dünya nüfusunun %15’ini oluşturan gelişmiş ülkelerce tüketilirken, kalan enerji, nüfusun %85’i aracılığıyla tüketilmiş. Sadece AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI , %5’lik nüfus payıyla toplamında enerjinin %25’ini tüketmiş.

Dünya nüfusunda %1. 1 hisseye sahip ülkemizse, enerji tüketiminde %0.86’lık bir hisseye sahip. Bu haliyle de Avrupa ve OECD üyesi ülkelerin arasında sonuncu geliyor.

Geleceğe bakış

1960’larda hakim olan ‘kaynaklar tükeniyor’ kaygısı azalmış durumda. Nedeni Ise dünyanın ‘ekonomik rezerv’ olarak, şimdiki tüketim hızlarıyla tahmini 200 sene yetecek kadar 1 trilyon ton kömürünün, 80 sene yetecek kadar 250-350 milyar ton petrolünün, 70-80 sene yetecek kadar 150 trilyon m3 doğal gazının olduğu düşünülüyor .

2003 bilgilerine yönelik Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak benzeri Ortadoğu Ülkeleri gelecekte de petrol egemenliğini ellerinde bulundurmayı sürdürecekler. Tabi ki , hem global ısınma aynı zamanda savaşlar dünyanın coğrafi ve politik yapısını değiştirmezse!..

Bir önceki yazımız olan Türkiye’nin Hidrokarbonları başlıklı makalemizde fosil yakıtlar, hidrokarbonlar ve kömür hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgi Çekici!

Petrol ve Doğal Gaz Nasıl İşlenir?

Petrol ve Doğal Gaz Ne Türlü İşlenir? Yerin altından çıkan kahverengi ve yoğun kıvamlı sıvı/akışkan …

8 comments

  1. Sayenizde bu konu hakkında bilgim arttı yazı için teşekkür ederim.

  2. Fosil yakıtlar geleceğimiz için zararlı. Yenilenebilir Enerji Kaynakları’na yönelmek gerektiğini düşünüyorum. Saygılarımla

  3. Çağatay Turgut Selam herkese siteniz valla hoşuma gitti, sağolun

  4. Alparslan Türk Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği Çağatay Turgut çok güzel.

  5. Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği Kayseri sevgilerle

  6. Çağatay Turgut Mrb siteniz vallaha hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum

  7. Yenilenebilir Enerji Kaynakları

    Yenilenebilir Enerji Kaynakları Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği Çağatay Turgut çok güzel.

  8. Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği ve Çağatay Turgut begendim dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *