A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Home » Fosil Yakıtlar » Türkiye’nin Hidrokarbonları
Türkiye'nin Hidrokarbonları

Türkiye’nin Hidrokarbonları

Kömür

Ülkemizin en mühim üretim kalemi linyit. Toplamında 8, 4 milyon ton linyit rezervine sahip. Bu rezervin %68’inin düşük bir ısıl değeri olduğundan, üretilen linyitler ağırlıklı olarak termik santrallerde tüketiliyor.

Türkiye taşkömürü rezervi, toplamında 1 . 35 milyar ton dolaylarında . Üretim havzasının natürel koşulları sebebinden kârlı bir işletmecilik yapılamıyor. Bu da, tüketilen taşkömürünün büyük bir kısmının ithal edilmesine ne sebeple oluyor .

Petrol ve doğalgaz

Ülkemizin içerisinde bulunduğu levhasal hareketler, sık sık depremlere yol açıyor . Geçmişten beri süregelen depremler petrol yapılarının da kırılıp, küçülmesine neden olmuştur.

Bu yüzden ülkemizde karasal alanlar mahaline denizlerimiz önem kazandı. Bilhassa son senelerdeki gelişmeler, Karadeniz’in mühim bir hidrokarbon kaynağı olduğuna işaret etmekte . Yine de karada ve bilhassa sığ denizlerde aramacılık etkinlikleri sürdürülüyor. Derin deniz aramacılığı konusunda da çalışılıyor.

2006 senesinde toplamında petrol üretimi 15, 132, 783 varil, toplamında doğalgaz üretimi de 412, 615, 946 m3 olarak meydana geldi . TPAO’ nun petrol üretimindeki hissesi % 69, doğalgaz üretimindeki hissesi % 46. Kalan üretim yabancı şirketlerce yapılıyor.

2006 senesindeki petrol kullanımı 31 milyon ton, natürel gaz kullanımı de 28 milyar m3 olarak meydana geldi . 2020 senesinde ülkemizdeki petrol isteğinin 70 milyon ton, natürel gaz talebininse 63 milyar m3 olacağı öngörülüyor .

 

Bir önceki yazımız olan Petrol Ürünleri Nerelerde Kullanılır? başlıklı makalemizde benzin nerelerde kullanılır, benzin nerelerde kullanılır benzinin kullanım alanları ve fosil yakıtlar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgi Çekici!

Petrol ve Doğal Gaz Nasıl İşlenir?

Petrol ve Doğal Gaz Ne Türlü İşlenir? Yerin altından çıkan kahverengi ve yoğun kıvamlı sıvı/akışkan …

4 comments

  1. Çağatay Turgut Türkiye’nin Hidrokarbonları Merhabalar web siten vallaha çok hoşuma gitti, tebrikler

  2. Çağatay Turgut Selamlar sayfa ciddiyim güzel, face de paylaştım

  3. Türkiye’nin Hidrokarbonları ne zaman cuma gününde Elif Taşdelen bu siteden okudum.

  4. Türkiye’nin Hidrokarbonları Kahramanmaraş sevgilerle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *