A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Home » Güneş Enerjisi » Güneş Enerjisi ile Tarımda Sulama Başladı!
Tarlada güneş enerjisiyle sulama

Güneş Enerjisi ile Tarımda Sulama Başladı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, güneş enerjisiyle çalışan sulama makinesi geliştirdi .

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı`nın sekiz sene süren çalışmalar bitiminde ürettiği ” mobil güneş pili sulama makinesi “,Türk Patent Enstitüsü (TPE) aracılığıyla onaylandı.

DÜNYADA BİR İLK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ve Şanlıurfa GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü (GAPTAEM) aracılığıyla sürdürülen TÜBİTAK-1001 110O541 nolu proje kapsamında üretilen ” mobil güneş pili sulama makinesi “, mobil kullanım alanına olanak vermesi, güneşi hidrolik güç faydalanarak otomatik takip edebilmesi ve panel temizleme ünitesinin bulunması nitelikleri sebebiyle yeryüzünde bir ilk olma özelliği taşıyor.

Güneş enerjisiyle tarımda sulama sağlayan mobil pil, sulamada enerji masraflarını azaltırken sulamaya dönük olarak öbür enerji kaynaklarına bağlı aksaklıkları da önleyerek elektrik kesintileri, arıza giderleri , yepyeni kurulum fiyatları gibi giderleri de ortadan kaldıracak. Sistem sulamaların yoğun yapıldığı yaz aylarında güneş enerjisiyle tahmini 14 saate kadar kesintisiz çalışabilecek. Bununla beraber sisteme gece sulaması için akü ilavesi yapmak da mümkün .

Üreticiye teknik ve ekonomik bakımdan önemli avantajlar temin edecek sistem, en çok 170 metreden su çıkarırken, bitkinin su ihtiyacına göre değişmekle beraber günlük 50-150 dönüm alanı sulayabilecek.

Sistemin yaygınlaştırılmasıyla mobil güneş pili destekli sistemlerin kuru tarım yapılan ve elektrik şebekesinin olmadığı yerlerde bilhassa gölet ve kanal kenarlarındaki arazilerde damlama sulama gibi kapalı sulama sistemlerine entegre edilerek kırsal alanda enerji transferi ve sulama gereksinimi kolay bir şekilde karşılanabilecek.

Bir önceki yazımız olan Kılıçkaya Barajı ve Hidroelektrik Santrali başlıklı makalemizde hidroelektrik santraller, hidroelektrik santraller ve hidroelektrik santral tesisleri ve Kılıçkaya Barajı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgi Çekici!

Güneş Enerjisi

Güneş enerjisi teknolojileri, güneşin enerjisini ve güneşten gelen ışığı kullanarak evler,iş yerleri ve endüstriyel uygulamalar …

8 comments

  1. Sevil Serpil Kuzgun

    Sevil Serpil Kuzgun Güneş Enerjisi ile Tarımda Sulama Başladı! Çağatay Turgut çok güzel.

  2. Şengül Hanım

    Sivas merkezden ben Şengül Hanım. selamun aleyküm siteniz inanılmaz dikkatimi çekti, tebrikler 21-07-2017 00:27:10

  3. Alaaddin Çakır

    Güneş Enerjisi ile Tarımda Sulama Başladı! Güneş Enerjisi Kars merkezden ben Alaaddin Çakır. Merhaba herkese web siten gerçekten çok hoşuma gitti, sağolun 31-08-2017 05:05:13 harika ötesi.

  4. Güneş Enerjisi ile Tarımda Sulama Başladı! ne zaman çarşamba gününde Feride Nur bu siteden okudum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *